Elma Canavarı – Elma'yı ısıran Canavar

Assistive Touch ile Home Tuşu Kullanmaya Son!

iPhone, iPad ve iPod Touch’lara iOS 5 sürümü ile birlikte gelen bir özelliktir. Fakat bir çoğumuzun böyle bir özelliğin olduğundan haberi yoktur. Cihazımızın kuytu köşelerine saklanmış bir özelliktir kendisi.

Bu pek bilinmeyen özelliğimizin adı ise , Peki ne işe yarar bu özellik?

Hemen açıklayalım; Assistive Touch’u en çok Home tuşuyla sorun yaşayanların kullanacağını düşünüyoruz. Home tuşunuz bozuksa veya fazla kullanıp zarar vermek istemiyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu özellik ile Home tuşuyla yaptığınız işlemleri ve daha fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği nasıl aktif hale getirebilirim?

Hemen bahsedelim;

  • Ana Ekran’dan Ayarlar’a girin.
  • Ayarlar > Genel yolunu izleyin.
  • Genel > Erişebilirlik yolunu izleyin.
  • Erişebilirlik kısmında biraz aşağı inin, karşınıza AssistiveTouch seçeneği gelecek ona girin.
  • Karşınıza çıkan AssistiveTouch seçeneğini etkinleştirin ve az bişi bekleyin, ekranda ufak bir kutucuk belirecektir.

O ekranda beliren kutucuğa dokunarak bu özelliğimizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kutucuğun üzerine basılı tutarak istediğiniz bir yere taşıyabilirsiniz. Dokunduğunuzda karşınıza şeffaf bir panelde açılan 4 adet seçenek görüceksiniz.

Bu seçeneklerin ne olduğunu belirtelim sizlere:

Siri: Bu siri butonuna dokunduğunuz zaman, home tuşunuzu kullanmadan Siri’yi kullanabilirsiniz. Siri aktif olmadığı zaman ise Sesle Denetim butonu gelmekte.

Aygıt: Telefonla ilgili önemli fonksiyonları içinde bulunduran ve en çok işinize yarayacağını düşündüğümüz yerlerden bir tanesidir. Aygıt seçeneğinin içinde cihazınızın hiç bir düğöesini kullanmadan birden fazla işlem yapabilirsiniz. Bu işlemler neler? Bu işlemlerin bir kısmı şunlardır; “Ses Açma, Ses Kapama, Ekranı Döndürme, Ekran Dönmesini Kilitleme, Çoklu Görev, Ekran Resmi” bu işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ana Ekran: iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıların bir çoğunun problemi olan Home düğmesinin bozulması veya içeri çökmesi gibi sorunlar olabilir. Ana Ekran butonuna dokunarak Home düğmesini kullanmanıza gerek kalmıyacaktır. Aynı işlemleri Assistive Touch’taki Ana Ekran Butonuna dokunarakta yapabilirsiniz.

Favoriler: Buraya kendi parmak hareketini çizerek kendi özel sayfa geçme, zoom gibi kullanım hareketlerini ekleyebilirsiniz. Biz açıkçası biraz gereksiz bulduk bu Favoriler seçeneğini, tabi bu kullanıcıya göre değişeceğini düşünüyoruz.

Size bu yazımızda iOS 5 ile gelen Assistive Touch özelliğinden bahsettik. Kullanıp kullanmamanız sizin isteğinize, sorununuza bağlı. Aşağıdaki videodan daha detaylı bir şekilde ne işe yaradığını anlayabilirsiniz.

os 6 home tuşu (20), assistive touch kullanımı (18), iphone home tuşu bozuldu (18), ios 6 home tuşu (17), iphone 5 otomatik döndürme (12), assistive touch nasıl kullanılır (11), assistive touch ne işe yarar (10)
Etiketler:
~ Google'da Ara
  • Gülay

    Sana milyonlarca kez tesekkurler saatlerdır nette adını ve nasıl bulacagımı gunlerdırde telefonda arıyordum Assitive touch ı insanlıga hızmet bu işte senı ve asistive touch ı asla unutmayacagım ellerınden operım